Mit miękkiego ołowiu

Mit miękkiego ołowiu


Miękkie, czyli takie, które łatwo można zacisnąć i zdjąć z żyłki. Niejednokrotnie wiąże się to z problemami podczas wędkowania”… odwieczny problem wędkarza śruciny mają być miękkie czy nie … jeśli jesteście zainteresowani zapraszam dalej.

Często w rozmowach z wędkarzami spotykamy się z twierdzeniem, że kupowany ołów powinien być miękki. Czy jest to prawdą? Poniekąd tak, ale w przypadku najczęściej stosowanego obciążenia w formie stili czy śrucin jest to błędne stwierdzenie.

Miękkie, czyli takie, które łatwo można zacisnąć i zdjąć z żyłki. Niejednokrotnie wiąże się to z problemami podczas wędkowania. Miękkie śruciny będą przesuwać się samoistnie podczas zarzutów czy wymachów zestawem a to będzie powodować plątanie się żyłki i brak możliwości regulacji rozmieszczenia obciążenia. Zbyt miękkie śruciny stosowane jako stoper dla oliwki czy koszyczka będą się odkształcać a w efekcie przesuwać po żyłce.

Po kilku zarzutach zestawem stwierdzimy, że nasze dobre bo miękkie śruciny wcale nie są takie dobre. Co zrobić? Niestety musimy kupić nowe bardziej twarde ale jeśli będziemy we właściwy sposób zakładać je na żyłkę to nie osłabimy jej w znaczący sposób.

Prawidłowy sposób jest bardzo prosty. Wymaga od nas poświęcenia trochę więcej czasu i żyłki. Po ustaleniu ilości śrucin i ich rozmieszczenia zaciskamy pierwszą. Przesuwamy ją w górę i w dół na odcinku 10cm. Następnie przesuwamy 50cm powyżej. Wykonując tą czynność „wygładzamy” rowek w którym przesuwa się żyłka i w ten sposób zapobiegamy przecięciu żyłki przez krawędzie śruciny. Następnie zakładamy kolejną i postępujemy z nią podobnie. Po założeniu wszystkich odcinamy zużyty kawałek żyłki. Po założeniu i przesunięciu każdej śruciny warto sprawdzać jakość żyłki. Jeśli stwierdzicie, że jest ona uszkodzona, śrucinę usuwamy. Co do ilości śrucin pamiętajcie, że im więcej ich jest tym bardziej osłabimy żyłkę. Dlatego starajcie ograniczać ich ilość. Myślę, że 6 -12 śrucin jest najbardziej optymalną ilością. Do zakładania najlepsze są małe płaskie szczypce, nigdy nie róbcie tego zębami – ołów jest bardzo toksyczny.

Śruciny – przy wyborze śrucin powinniśmy zwrócić uwagę trzy elementy. Po pierwsze kształt, dobrze jeśli jest powtarzalny i są idealnie okrągłe. Po drugie nacięcie, musi być centryczne niezbyt głębokie i nie za płytkie. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony to obciążenie nie będzie umieszczone centrycznie. Twardość materiału – ma być miękki na tyle by nie uszkodzić żyłki, natomiast na tyle twardy by podczas zarzucania zestawu nie przesuwał się samoczynnie. W rzeczywistości oznacza to, że powinniśmy z trudem zaciskać śrucinę w palcach.

Rozmiary śrucin

wielkość

masa g

SSG

1,890g

AAA

0,810g

BB

0,400g

nr1

0,280g

Nr4

0,170g

Nr6

0,105g

Nr8

0,063g

nr10

0,034g

nr12

0,020g

nr13

0,012g

Stile – podobnie jak śruciny zwracajmy uwagę na materiał, nacięcie, powtarzalność kształtu i wielkości.

Oliwki przelotowe – istotnym elementem oliwki jest rurka umieszczona w otworze. Powinna być wykonana z miękkiego materiału, nie przesuwać się, oraz co ważne, końce rurki powinny w wyra?ny sposób wystawać po za oliwkę. Jest to istotne ponieważ jeśli ciężarek uderza bezpośrednio w węzeł nie będzie go niszczył. Ważne jest też by oliwki były opisane co ułatwia dobór podczas wykonywania zestawów.

Kulki – podobnie jak oliwki.

 

Oliwki mocowane na stałe – cechą charakterystyczną jest montaż. Ten rodzaj obciążenia mocujemy przy pomocy rurek igielitowych nasuwanych na wystający z obu stron ciężarka element mocujący. Występują dwa rodzaje oliwek – jednolite czyli takie gdzie końce mocujące wykonane są z tego samego materiału co ciężarek (najczęściej toczone) i niejednolite gdzie przez środek oliwki przeprowadzono drut i koszulkę nasuwamy na ten drut. Zaletą druciaków jest to że drut jest cienki i oliwka jest mniej przesunięta względem osi żyłki. Dlatego jeśli decydujemy się na jednolite, zwróćmy uwagę na to czy wystające z oliwki końce nie są za grube i zbyt krótkie co uniemożliwi ich montaż na żyłce.

Podane wyżej informacje są wystarczające by dobrać obciążenie i odpowiednio wykonać zestaw. Jeszcze jedna uwaga odnośnie wyboru. Tak samo oznaczone śruciny różnych firm nie będą miały tego samego ciężaru. Starajcie się używać ołowiu zawsze tych samych firm co ułatwi w znacznym stopniu wyważenie zestawu. To tak jak ze zmianą samochodu musimy przyzwyczaić się do działania poszczególnych elementów. Jeśli używacie nowych śrucin innej firmy to nigdy nie macie pewności czy mają taki sam ciężar jak te wcześniejsze.

 

Z wędkarskim pozdrowieniem Tomcat