Przynęty naturalne
Białe robaki
Larwy muchy plujki, zwane białymi robakami są przynętą najbardziej znaną i stosowaną. Zależnie od gatunku dorosłe larwy mogą osiągać długość do 20mm. Białe robaki przez krótki czas można przechowywać w metalowym lub plastikowym pudełku, do którego należy wsypać niewielką ilość otrąb. Należy je umieścić w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Przynęta ta nadaję się na wszystkie ryby spokojnego żeru, czasami skusi się również okoń. Często białe robaki dodaje się do zanęty aby zwiększyć szansę zwabienia ryb. Białe robaki pochodzące od mniejszej muchy nazywa się pinkami, są one mniejsze i często barwione na czerwono, żółto, a nawet fluo- różowy czy niebiesko.
Dżdżownice
Do dżdżownic zaliczamy poszukiwane przez wędkarzy rosówki oraz czerwone robaki. Rosówki zdobywamy kopiąc w ogródku, w nawilgoconej glebie. Można je przechowywać w każdym pudełku jednak wypełnionym ziemią i regularnie nawilżanym. Gdy mamy zamiar je przechowywać na dłuższy czas należy co kilka dni dodać zgniecionego ugotowanego ziemniaka. Rosówki to przynęta uniwersalna, głównie na większe ryby, znakomita na karasia, również drapieżniki potrafią się na nie skusić. Czerwone robaki są znacznie mniejsze od rosówek. Charakteryzują się intensywnym, czerwonym zabarwieniem. Szukać ich należy w kompoście lub w sklepie wędkarskim, często pod nazwą dendrobena. Przynęta ta jest stosowana na wszystkie ryby spokojnego żeru wraz z okoniem. Znakomitym sposobem jest dodanie pociętych kawałków (1-3 cm) dżdżownic do zanęty. Działa to bardzo stymulująco na ryby.
Larwy ochotki
W każdej wodzie, której dno jest pokryte mułem zawierającym dużo szczątków roślinnych, można znaleźć larwy wielu gatunków ochotkowatych. Ciało segmentowe o długości dochodzącej do 20 mm, barwy czerwonej, zwinięte. Larwy ochotki są podstawowym składnikiem pokarmu wielu gatunków ryb, stanowią więc bardzo skuteczną przynętę, wchodzą też w skład różnych zanęt. Podczas wędkowania należy zwrócić szczególną uwagę na to, by pudełko z ochotką nie leżało na słońcu, gdyż w podwyższonej temperaturze larwy ochotki szybko giną.
Groch
Należy do najpopularniejszych przynęt na wiele gatunków ryb karpiowatych. Jedną z wielu zalet jest to, że eliminuje z połowów drobnicę. Przed wędkowaniem należy wsypać go do garnka, zalać wodą i odstawić na kilkanaście godzin, czuwając, aby przez cały czas moczenia wszystkie ziarna były przykryte wodą. Gdy groch stanie się miękki, a niektóre ziarna zaczną pękać należy wylać wodę. Do grochu, jak i do innych ziaren, należy przyzwyczaić ryby przez nęcenie.
Kukurydza
Doskonała przynęta, rzadko jednak stosowana, prawdopodobnie dlatego, że jej odpowiednie przygotowanie nie jest takie łatwe. Kukurydzę należy wsypać do naczynia, zalać wodą i moczyć przez 24 godziny. Namoczoną, po dolaniu wody, gotować na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 8-10 godzin. Trzeba pilnować, aby w czasie gotowania ziarna były cały czas przykryte pod wodą. Gdy zaczynają pękać, wsypać łyżeczkę mąki kukurydzianej i gotować jeszcze przez 10 minut, po czym garnek odstawić i ostudzić ziarna. Dopiero po całkowitym ostudzeniu wylać wodę z garnka. Kukurydza jest lubiana przez karpie, duże leszcze i czasami duże płocie.
Miękisz bułki
często się spotyka wędkarzy mozolnie ugniatających twarde kuleczki z miękiszu bułki, które następnie wbijają na haczyk, a potem dziwią się, że ryba słabo bierze. Tak przygotowana przynęta będzie mało skuteczna. Należy bowiem kawałek bułki nałożyć bezpośrednio na haczyk, bez jej uprzedniego ugniatania. Po założeniu należy ugnieść kawałek bułki tak znajdujący się na ramieniu haczyka tak, aby powstał rodzaj bukietu. Zamiast bułki można stosować również chleb, lub skórkę od chleba.
Ciasta
Pod pojęciem ciasto należy rozumieć wszelkiego rodzaju masy sporządzone z produktów mącznych i drobnych kasz oraz ziemniaka, miękisz bułki czy ser. Ciasto jest najbardziej łowne, gdy ma miękką konsystencję, lecz przy zarzucaniu lub zetknięciu z wodą nie powinno spadać z haczyka. Wędkarze łowiący na cisto mają przeważnie swoje własne „najbardziej skuteczne” przepisy i nie sposób tu wszystkich wymienić. Przygotowując tego typu przynętę, należy uwzględnić gust ryb, które zamierza się łowić. Płoć lubi cukier, pokarm lekko tłusty i lekkostrawny oraz substancje zapachowe takie jak: anyż, nostrzyk, czosnek. Karp lubi „słodycze”, więc do przynęt dla niego należy dodawać cukru, miodu, melasy. Leszcz nie jest wybredny i weźmie na każde ciasto, przepada za zapachem wanilii.