Rzecz o (nie)sportowym łowisku
Pewnie każdy z Was słyszał o łowisku Majdan Zahorodyński. Być może ktoś go kojarzy wyłącznie z dodatkowej opłaty, która pobierana jest za możliwość wędkowania na nim. Ale czy każdy z Was zna historię związaną z tym łowiskiem? Jest bardzo ciekawa…
Niedawno, po niemal roku od złożonych wniosków z walnych zebrań kół w 2019r, otrzymaliśmy odpowiedzi od przewodniczących komisji (bo nie od całych komisji, ani nie od ZO – mam dowody na to, że przynajmniej dwie komisje odpowiadały jednoosobowo poprzez swoich przewodniczących). Do komisji sportowej trafiło zapytanie o niewykorzystanie pod względem sportowym łowiska Majdan Zahorodyński. I tutaj v-ce prezes ds.sportu K.Krystecki odpowiada:
„Wycięcie trzcin z brzegów zbiornika wymaga zgody właściciela, który nie jest tym zainteresowany, ponieważ wiatr i fala rozmywa wały. Ponadto na zbiornik niedługo kończy się umowa a koszty takich prac pociągnęły by za sobą spore koszty.”.
Otóż w 2016r byłem współorganizatorem dwóch zawodów na Majdanie Zahorodyńskim, zawodów testowych, pokazujących, że się da i że można. Na tym zbiorniku rok czy 2 lata wcześniej miała się odbyć tura Spławikowego GP Okręgu, było to łowisko w projekcie imprez, ale z niego zrezygnowano z powodu – braku stanowisk (zarośnięte trzciną).
Ja postarałem się o oficjalne (na piśmie) zezwolenie od właściciela wody na przygotowanie stanowisk wędkarskich (wycięcie trzcin) w dokładnie wskazanych miejscach. Dostałem pozwolenie najpierw na listopad 2015 roku, a następnie na marzec 2016 roku – w kilka osób w 2 dni przygotowaliśmy w sumie 45 stanowisk (3 sektory po 15 osób), gdzie około 20 stanowisk nie wymagało żadnych poprawek. Czy to generuje spore koszty, o których mówi Krystecki? To może policzymy te maksymalne koszty. 6 osób x 12h pracy po stawce godzinowej (2x po 6h) x 2 kilometrówki (można przyjechać 2 samochodami). Czy to są spore koszty? Dla okręgu, który ma budżet roczny 4 miliony? Ile z tego jest w budżecie sportu? WSTYD! My zrobiliśmy to za darmo.
Dlaczego Okręg Chełm mógł rozgrywać wszelkie zawody na tym zbiorniku (w metodach spławikowa, gruntowa, spinningowa, podlodowa), a Okręg Lublin przez niemal 10 lat nie przeprowadził żadnych zawodów okręgowych? Dlaczego zbiornik zostaw zdewastowany pod względem sportowym, a jego potencjał niewykorzystany? Pytań jest wiele… Chciałbym, aby ktoś z Okręgowego Kapitanatu Sportowego bądź Prezydium ZO przekonał mnie, a przynajmniej aby spróbował, że ten zbiornik to lipa, że tam nie da się przeprowadzić żadnych zawodów sportowych. I że to nie jest marnowany potencjał mimo (podobno- ale ciągle nieznanych) nakładów finansowych na ten zbiornik. Nakładów, które sam ZO siebie obarczył, nie sprawdzając ile będzie ich kosztować rzeczywiście ta woda – bo koszty użytkowania to nie tylko roczna kwota z tytułu użytkowania, ale też i odpowiednie zarybienia jak i zakres prac konserwacyjnych – to wszystko było zapisane w umowie, na którą ZO przystał! A podobno (i tu dopiero hit!), decyzja zapadła jednoosobowo! Mam na to dowód – odpowiedź burmistrza, ale PZW o tym milczy, bo to kolejna wstydliwa sprawa.
Wrócę do przykładowych, testowych zawodów z 2016 roku, których mogłem być współorganizatorem wspólnie z klubem wędkarskim do którego należę oraz członkiem ZO R.Walczakiem. Tuż po zejściu lodu, przy dość niskiej temperaturze, dnia 3 kwietnia średnia waga na zawodnika wynosiła 760 gram (wynik zwycięzcy 2960). Jednak 6 dni później, 9 kwietnia, waga średnia na zawodnika wynosiła 1500 gram (wynik zwycięzcy 3090). To wszystko po kilkuletniej przerwie w zawodach oraz po „marcowym buszowaniu” w trzcinach pod koniec marca.
Tutaj możecie zobaczyć relację z zawodów z 3 kwietnia 2016, zachęcam szczególnie do obejrzenia krótkich filmików.
http://wedkarstwo-lublin.pl/gpzk1-2016/
A teraz na potwierdzenie wyniki, które udało mi się wyszperać w internecie. Organizator PZW Chełm (w czasach, gdy byli użytkownikiem zbiornika) i zawody w 4 metodach wędkarskich:
kwiecień 2010, spławik
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/29658/60/zawody_zostaly_rozegrane_
czerwiec 2010, spinningowe
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/32951/66/i_spinningowe_gp_rozegrane
czerwiec 2010, gruntowe
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/33997/66/weekend_zawodow_
luty 2011, podlodowe
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/42403/66/i_okregowe_gp_podlodowe__wyniki
kwiecień 2011, spławikowe, 64 zawodników
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/44767/66/i_splawikowe_gp_okregu_chelm__wyniki
maj 2011, spinningowe (72 okonie+6 szczupaków)
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/47420/66/i_spinningowe_gp_okregu_chelm__wyniki
luty 2012, podlodowe
http://www.pzw.org.pl/chelm/wiadomosci/57119/66/i_podlodowe__wyniki