Zalew Krynice

Zalew Krynice


Lokalizacja i dojazd

Aby dotrzeć do Krynic jadąc od Lublina musimy kierować się w stronę Zamościa. I tak wyjeżdżając z Lublina kierujemy się do miejscowości Piaski. Kolejnymi miejscowościami jakie będziemy mijać po drodze są Fajsławice, Łopiennik Górny, Jaślików, Zakręcie po czym dojedziemy do Krasnegostawu, w którym to należy skręcić na Zamość. Po dojechaniu do Zamościa należy skierować się na drogę prowadzącą w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. Po wyjeździe z Zamościa i przejechaniu przez Łabuński Pierwsze, Łabunie i Wólkę Łabuńską trafiamy do miejscowości Krynice. Przy wjeździe do Krynic od północy, czyli od Lublina i Chełma zobaczymy po prawej stronie zbiornik, na którym rozgrywane są zawody. Aby dojechać do interesującego nas miejsca należy w Krynicach skręcić w prawo i przejechać wzdłuż zbiornika, i dojechać do głównej grobli.
Różnica w dotarciu przez wędkarzy z Chełma ogranicza się do dojechania do Krasnegostawu skąd pozostała część drogi pokrywa się z tą dla wędkarzy z Lublina.

 

Dane ogólne

Powierzchnia zbiornika wynosi 39,70 ha. Jego średnia głębokość waha się w granicach od 1 do 3 metrów przy czym w miejscu rozgrywania zawodów jest w miarę stała tj około 1,5 – 2 m na tyczce. Przyczynia się to do równości łowiska podczas rozgrywanych tam imprez. Ponadto miejsce, w którym przeprowadza się zawody na co dzień wyłączone jest z wędkowania, ponieważ jest to główna grobla i w obawie przed nadmierną eksploatacją przez wędkarzy i innych użytkowników zbiornika korzystanie z niej jest zabronione. Dno twarde, raczej ciemne.

Występujące gatunki ryb

Zdecydowaną rybą numer jeden tego zbiornika podczas rozgrywanych zawodów jest płoć i karaś, a wyniki przy dobrym zerowaniu sięgają nawet 6000- 8000 pkt. Oczywiście w trudnych warunkach kilogram wypracowanych płoteczek jest na wagę medalu. Ponadto w zbiorniku występuje karp, lin, okoń i złoty karaś.

Metoda

Właściwie główną rybą nie jest niestety solidna płoć, a raczej drobna płotka łowiona bardzo szybko krótkim batem lub tyczką oraz karsie w przedziale 200 – 800 pkt. Co prawda można zabrać ze sobą odległościówkę, ta jednak przyda się jedynie w bardzo skrajnych przypadkach.

 

Taktyka
Kluczem do sukcesu jest dobranie się do karasi i budowanie na nich wyniku. Zawodnicy jednak mogą postawić na bezpieczne rozwiązanie konsekwentnie w tempo łowiąc mniejsze rybki.

Sprawa nie jest do końca tak prosta, aby wystarczyło machać krótkim batem i ściągać z haczyka rybkę za rybką powiększając w ten sposób swą zdobycz punktową. Płotki mimo swych niewielkich rozmiarów i ogromnej ilości potrafią być bardzo chimeryczne. Bardzo często okazuje się, że pojawia się problem z utrzymaniem ryb w nęconym polu i brania następują falami urywając się co jakiś czas. Dodatkowo bardzo często nie chcą one podpłynąć na odległość umożliwiającą sięgnięcia ich krótkim batem co zmusza nas do zastosowania tyczki i to w pełnej długości 13 metrów a wtedy mamy do czynienia z naprawdę meczącym szybkościowym łowieniem 10cm rybek pełną długością kija.

 

Sprzęt

Przechodząc do kwestii sprzętu można śmiało go ograniczyć jedynie do tyczki i krótkich batów. Dla kogoś kto mimo to chce mieć jakąś alternatywę można polecić wędkę matchową. Jeśli chodzi o szczegółowe informację dotyczące jakich np. użyć zestawów jasną jest sprawą, że najlepiej sprawdzić to w praktyce na treningu, Ci którzy jednak nie będę mieli takiej możliwości z różnych powodów mogą śmiało postawić na sprawdzone sposoby łowienia drobnych płotek, ponieważ w Polsce i na Lubelszczyźnie jest bardzo wiele zbiorników o podobnej charakterystyce, a co za tym idzie, wypracowane tam schematy w mniejszym lub większym stopniu sprawdzą się także i w Krynicach.

Zanęty i przynęty
Przynęty: biały robak, pinka, ochotka, gnojak. Zanęta sprawa każdego startującego, na tej wodzie powinno sprawdzić się większość markowych mieszanek ukierunkowanych na płoć, a w szczególności te które posiadają drobniejsze, bardziej wyprażone, mniej sycące i mocno pracujące składniki.
Podsumowanie
Krynice będą zbiornikiem, w którym na sukces mogą liczyć Ci zawodnicy, którzy będą w stanie przygotować taką zanętę oraz technikę która umożliwi łowienie pięknych karasi a jednocześnie przy ich braku pozwoli na łowienie drobnych płotek.

tekst: Michał „Ciacho” Cios

aktualizacja 2015r: Łukasz Będziejewski