Lubelska Liga Spławikowa 2016 Bychawa,Wisła

Ostatnie tury LLS pod dyktando klubu Stynka Lerby Team


lubelska liga spławikowa

We wrześniu rozegrano ostatnie 4 tury Lubelskiej Ligi Spławikowej w sezonie 2016. Najpierw rywalizowano w pierwszy weekend września na zbiorniku „Podzamcze” w Bychawie, a następnie w dniach 10-11 września na rzece Wiśle w Puławach. W obu przypadkach w rolach głównych wystąpili zawodnicy klubu Stynka Lerby Team, a zawodnicy dwóch drużyn „Lerbego” zdominowali nie tylko klasyfikacje indywidualne, ale i również drużynowe.

 

Tura numer 6 i 7 odbyła się w Bychawie, na dobrze znanym zawodnikom łowisku „Podzamcze”, które już od kilku lat gości najlepszych spławikowców okręgu lubelskiego. Jest to zbiornik, w którym metodą dominującą jest bat, w zależności od stanowiska i żerowania ryb, 3-5 metrowy, a główną zdobyczą jest płotka – głównie wielkości palca, ale zdarzają się również nieco ponad 15-centymetrowe „okazy”.
Sektor kobieta/młodzież został ulokowany na tzw. wyspie. Pierwszego dnia byliśmy świadkami pięknej walki między Grzegorzem Błaszczykiem, a Angeliką Banach. Grzesiek siedzący na stanowisku nr22 łowił szybciej, natomiast Angelika siedząca po jego prawej ręce (stanowisko nr23) łowiła wolniej, lecz jej zdarzały się płotki nieco większe, a i wydawać by się mogło, że sama skuteczność zacięcia ryby była wyższa. Przy ważeniu okazało się, że to Angelika ma niemal dokładnie kilogram ryb więcej. Miejsce trzecie zajął łowiący na stanowisku nr21 Mateusz Gorzkowski, który stracił prawie 1,5kg do zwyciężczyni 1 tury zawodów. W niedzielę Grzesiek ponownie wylosował stanowisko nr22, a Angelika ponownie została jego „sąsiadką”, tym razem po lewej ręce. Zapowiadała się więc pasjonująca walka o zwycięstwo w całych zawodach. Grzesiek odpowiednio wyciąga wnioski z pierwszej tury i wykręca bardzo dobry rezultat 6 435 punktów. Angelika tym razem jest 4 (3 600pkt), a wyprzedzają ją Mateusz Gorzkowski (3 950pkt) oraz Maciej Maruszak (3 855pkt). Ostatecznie całe zawody zwycięża zawodnik SARS Haczyk z 2 punktami sektorowymi przewagi nad Angeliką Banach (Stynka Lerby Team II), która większą wagą pokonuje Mateusza Gorzkowskiego ze Świdnika.
Lubelska Liga Spławikowa - Dratów
Grzegorz Błaszczyk odpowiednio wyciąga wnioski z pierwszej tury i zwycięża w całych zawodach
W rywalizacji seniorów zawody zdominowali zawodnicy z dwóch drużyn klubu Stynka Lerby Team. Przez dwa dni rywalizacji zdobyli oni aż pięć „1” sektorowych na sześć możliwych. Jedynie Grzegorz Mirosław zwyciężył w niedzielę sektor A, pokonując zawodnika… Stynka Lerby Team I – Bogdana Wąsika, który tym samym ostatecznie zajmuje w zawodach miejsce drugie, a nie pierwsze.

Wielką klasę pokazał Sławomir Staroń (oczywiście Stynka Lerby Team I), który podczas zawodów w Bychawie zdobył swoją czwartą i piątą kolejną (!!!) „1” sektorową w rozgrywkach LLS. Rzecz niebywała, która chyba wcześniej w ogóle nie miała miejsca w zawodach wieloturowych okręgu lubelskiego. Najpierw Sławek wygrywa sektor A niemal ze środkowego stanowiska ze sporą przewagą, a w niedzielę również z przewagą prawie kilograma wygrywa sektor C. Taka passa sprawia, że Sławek jest już bliski zwycięstwa w klasyfikacji rocznej seniorów, lecz już nie takie przewagi były marnowane w przeszłości podczas ostatnich zawodów 😉

Bardzo miłą niespodziankę sprawił sobie Henryk Słabczyński (Stynka Lerby Team), który zajął miejsce 3. Już dawno nie widzieliśmy tego jednego z sympatyczniejszych zawodników na podium zawodów dwudniowych. W sobotę musiał uznać wyższość Mariusza Jasika (oczywiście… Stynka Lerby Team II) w sektorze B, jednak w niedzielę sektor B jest już jego!

Wyniki indywidualne musiały się przełożyć na wynik drużynowy. Tutaj zdecydowanie zwycięża I-wsza drużyna Stynki Lerby Team, która podczas dwóch dni zmagań zbiera 15 punktów sektorowych. Miejsce drugie dla II-iej drużyny tego samego klubu – 22 punkty sektorowe. Na miejscu trzecim drużyna ze Świdnika. Niespodzianką jest dopiero 5 miejsce drużyny Sensas Lublin, która tym samym traci szanse na zwycięstwo w drużynowej klasyfikacji rocznej Lubelskiej Ligi Spławikowej.

Lubelska Liga Spławikowa
Sławomir Staroń, pobijający niesamowity rekord – pięć sektorowych „1” z rzędu!

Tydzień później doszło do ostatniego pojedynku, a tury numer 8 i 9 odbyły się na rzece Wiśle w Puławach. Kilka dni przed zawodami prognozy przepowiadały spore wahania poziomy wody, co też miało miejsce. Na szczęście, nie przeniosło się to na żerowanie ryb. Wyniki były w miarę dobre, ale na pewno nie było fatalnie jak niektórzy przepowiadali.

Bardzo ciekawie zapowiadała się walka w sektorze kobieta/młodzież. Tutaj o zwycięstwo w całym cyklu walczyło aż 3 zawodników – Maciej Maruszak, Mateusz Gorzkowski oraz Grzegorz Błaszczyk (mimo opuszczenia 3 z 7 dotychczasowych tur). Sobota nie była udana dla Maćka, który zajął miejsce 6 oraz Grześka, który był 4. Słabszy dzień swoich rywali wykorzystał Mateusz, zwyciężając sobotnią turę z wynikiem 4 100. W niedzielę cała trójka zajęła czołowe lokaty, w kolejności Grzesiek, Mateusz i Maciek. Po zsumowaniu wszystkich tur i odrzuceniu 2 najgorszych okazuje się, że zwycięzcą zostaje… Mateusz Gorzkowski, który zgromadził 16 punktów sektorowych. Miejsce drugie dla Macieja Maruszaka, który z 18 punktami zwycięża większą sumą punktów wagowych Grzegorza Błaszczyka. Najlepszą kobietą okazała się Angelika Banach, która zajmuje miejsce 4 ze znaczą stratą do chłopaków.

Wśród seniorów swojej pierwszej szansy na przypieczętowanie zwycięstwa w całym cyklu nie wykorzystał Sławomir Staroń. W sobotę zajmuje 4 miejsce w sektorze, jednak jego rywale również nie zachwycili! Grzesiek Mirosław jest również 4, Bogdan Wąsik 3, a Mariusz Jasik 2. W niedzielę jeszcze wszystko mogło się zdarzyć, jednak nie dopuścił do tego Sławek. Z najwyższym wynikiem zawodów (jako jedyny z zawodników przekracza 10kg) stawia kropkę nad „i”, a wygrywając sektor nie musi się oglądać na wyniki goniących go rywali. Sześć „1” w dziewięciu turach – oto wynik zwycięzcy cyklu Lubelskiej Ligi Spławikowej 2016 w klasyfikacji indywidualnej seniorów. Miejsce drugie zajmuje Mariusz Jasik, a najniższy stopień podium dla najwyższego uczestnika – Bogdana Wąsika. Warto też dodać, że zwycięzcą ostatnich zawodów na Wiśle zostaje Wojciech Brzana, a jego wynik podczas 4 rzecznych tur to 1-3-1-1. No cóż, nazwisko zobowiązuje, jak sam powiedział: „Brzany lubią rzeki” 😉

 

stynka lerby team
Najlepsza drużyna Lubelskiej Ligi Spławikowej 2016 – Stynka Lerby Team I w składzie: Henryk Słabczyński, Bogdan Wąsik, Sławomir Staroń oraz Maciej Maruszak. Na zdjęciu brakuje Tomasza Iwanowskiego.

 

W klasyfikacji drużynowej wiadomo było już przed zawodami, że najlepszą drużyną sezonu będzie Stynka Lerby Team I. Mistrzowie walczyli do końca i na Wiśle zajęli miejsce 2. Zwyciężyła Stynka Lerby Team II, która walczyła jeszcze o srebro. Jednak 3 miejsce zajęte przez klub Sensas Lublin pozwolił im z przewagą zaledwie 1 miejsca obronić 2 miejsce w drużynówce.
Pierwszy sezon Lubelskiej Ligi Spławikowej można uznać za udany. Na pewno było więcej plusów niż minusów, a najważniejsze jest to, że są już pierwsze przymiarki do sezonu 2017, który powinien być jeszcze lepszy 😉

 

 

zobacz WYNIKI ZAWODÓW W BYCHAWIE

zobacz WYNIKI ZAWODÓW NA WIŚLE

zobacz WYNIKI KOŃCOWE LUBELSKIEJ LIGI SPŁAWIKOWEJ 2016

zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ Z BYCHAWY