Wymiana kart wędkarskich

 

Wymiana kart wędkarskich wydanych przed 31.01.1997

 

Tego mało kto się spodziewał, a już w ogóle mało kto o tym wiedział. Nagle, z końcem 2018 roku okazuje się, że wielu członków PZW może mieć nieważną kartę wędkarską i to… od 20 lat!


Okazuje się, że zgodnie z art.2 ustawy z dnia 27 września 1996r. o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 128, poz. 602) karty wędkarskie wydane przed 31 stycznia 1997r. zachowały ważność do dnia 31 grudnia 1998r., a ich posiadacze mieli obowiązek je wymienić przed tym terminem. Były więc prawie 2 lata na darmową wymianę kart wędkarskich. Jak to się stało, że „problem” z ważnością karty wychodzi dopiero teraz? Polski Związek Wędkarski chyba nie za bardzo się przyłożył 20 lat temu, brak odpowiedniej informacji do okręgów i kół spowodował, że większość osób nic nie wiedziało o ważności swojego dokumentu. Dlaczego akurat teraz jest o tym głośno? Po wielu latach poczuczeń, Państwowa Straż Rybacka zaczęła „nagradzać” wędkarzy mandatami karnymi za brak ważnej karty wędkarskiej. Z końcem listopada Zarząd Główny PZW rozesłał po okręgach informację mówiącą o konieczności wymianie kart wydanych przed 31.01.1997.

karta wędkarska do wymiany

Co należy zorbić obecnie, aby spokojnie łowić ryby bez ryzyka mandatu?

Najważniejsze to pobrać ze swojego koła wędkarskiego wniosek o zdanym egzaminie wędkarskim. Postanowieniem Zarządu Okręgu PZW w Lublinie, wniosek ten ma być wydany bezpłatnie. Oczywiście, osoby chcące dołączyć do PZW, taki wniosek otrzymają po zdanym egzaminie na kartę wędkarską oraz po opłacie egzaminacyjen w wysokości 16zł – w tym przypadku nic się nie zmienia. Jeśli wniosek o zdanym egzaminie mamy już w ręce, to osoby zameldowane w Lublinie kierują się do urzędu miejskiego na ul. Wieniawskiej 14 (Biuro Obsługi Mieszkańców). Po wejściu na 1-wsze piętro podchodzimy do automatu wydającego numery, wybieramy Geodezję, odbieramy swój numer i czekamy, aż się wyświetli nad stanowiskiem. Gdy to już się stanie, szybko wypisujemy wniosek o wydanie nowej karty, dajemy swoje zdjęcie (do nowej karty), a pracownik BOM poprosi nas jeszcze o naszą starą kartę do wglądu. Urzędowa opłata w kwocie 10zł (na tym samym piętrze jest kasa) i dostajemy karteczkę z informacją, że odbiór karty do 7 dni roboczych, 5 piętro, pokój 502. Tyle i aż tyle. Niestety, zebierze nam to trochę czasu, ale chyba lepiej łowić spokojnie i LEGALNIE (to tak jak prowadzić samochód bez prawa jazdy). Co więcej, być może nie w każdym kole wędkarskim będzie możliwość opłacenia składek na 2019 r. bez ważnego dokumentu, jakim jest karta wędkarska. Osoby zameldowane poza Lublinem muszą się natomiast skierować (oczywiście również z wnioskiem o zdanym egzaminie, zdjęciem i starą kartą wędkarską) do Startostwa Powiatowego na ul. Spokojnej 9.