Zalew Zimna Woda
Dane ogólne
Bardzo popularny ostatnimi czasy zbiornik. Położony w granicach administracyjnych miasta Łuków. Jest to twór sztuczny zasilany wodami niewielkiego cieku Krzna Południowa. Część zbiornika osłonięta jest lasem o brzegu przypominającym naturalny z dużą ilością przybrzeżnych trzcinowisk. Druga część zbiornika na której rozgrywane są zawody to typowy wał ziemny pochylony pod kątem 30-40 stopni. Wał ma niewielką szerokość jest porośnięty trawą i niewielką ilością drzew i krzaków.
Występujące gatunki ryb
Najczęstszą zdobyczą na zawodach będzie płoć. Możemy spodziewać się ryb od 10 do 35cm. Można zauważyć że co roku proporcje łowienia większych płoci zmieniają się na korzyść. Jeszcze w 2001r łowiło się najwięcej 12-15cm ryb natomiast w ubiegłym sezonie najczęstszą zdobyczą były 17-19cm. Można się spodziewać, że co roku będziemy łowić większe płocie. Na zawodach średnio łowi się od 1000- 5000 pkt. w zależności od pory roku oraz sektora. Jedyną porą gdy płoć nie decyduje w takim stopniu o wyniku jest wczesna wiosna czyli okres tarła. Z moich obserwacji wynika że tarliska znajdują się po przeciwnej stronie zbiornika (w trzcinowiskach i przy brzegu). Wtedy w łowisku możemy liczyć tylko na pojedyncze sztuki lub niewielkie stada złożone z kilku sztuk. Najczęściej porą tarła (w zależności od temp. wody) są miesiące kwiecień/maj. Ze względu na dużą populacją tej ryby tarło trwa dość długo i wędkując możemy łowić ryby z wysypką jak i wytarte egzemplarze. Generalnie jednak bardzo ciężko jest wtedy zmusić ryby do żerowania.
Drugim liczącym się gatunkiem w szczególności gdy trafimy do gorszego sektora lub gdy płoć jest na tarle będzie okoń. Najczęściej łowione rybki mają długość 7-10cm ale możemy też sporadycznie spodziewać się 15-20cm ryby. Często właśnie dzięki szybko łowionym okonkom możemy nieznacznie dogonić czołówkę.
Pomiędzy łowionymi płociami możemy spodziewać się bonusa w postaci złotego oraz srebrnego karasia, leszcza, lina, jazia oraz niewielkiego karpia. Wszystkie te ryby łowi się sporadycznie i jeśli regularnie łowimy bardziej przeszkadzają ponieważ płoszą i powodują przerwy w braniach płoci.
Dojazd i łowisko
Do zbiornika dojeżdżamy kierując się na zajazd „Zimna Woda”. Jadąc od Lublina, Kocka, Lubartowa kierujemy się na Siedlce przejeżdżając przez całe miasto w tym czasie mijamy 4 sygnalizacje świetlne, za 4 sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo przed stacją benzynową (która także jest po lewej stronie) . Po skręceniu w lewo udajemy się prosto przejeżdżamy przez rondo (przecinamy obwodnice Łukowa).Po przejechaniu dwóch przejazdów kolejowych (ok. 2km) za drugim możemy skręcić w lewo i polną drogą dojedziemy do zbiornika, który będzie po naszej prawej lub kierujemy się prosto skręcamy w lewo (w lesie) i dojeżdżamy do wspomnianego wcześniej zajazdu.
Jak wspomniałem łowisko stanowi wał ziemny. Zaczynając od lewej strony, jest to najpłytsza, najbardziej zamulona i zarośnięta część. Głębokość w granicach metra (11-13m), możemy spodziewać się zaczepów (zatopione krzaki). W tej części częstym przyłowem bywają leszcze oraz karasie i liny. Kolejna część jest głębsza (średnio o 20-50cm) mniej zarośnięta, miejscami twarde dno i niewielka ilość podwodnej roślinności. W tej części możemy spodziewać się większej ilości płoci oraz niewielkiego uciągu, który powodowany jest upustem wody. Trzecia najgłębsza część ok. 2m na 11-13m. Dno jest w przeważającej części twarde (przy brzegu zamulone), pojedyncze roślinki na dnie i mała ilość trzciny przy brzegu. Jeśli upust wody jest otwarty będziemy mieli uciąg w prawo. W tej części mamy największe szanse na płoć oraz pojedyncze spore jazie. Generalnie największe wyniki uzyskuje się właśnie w tej części łowiska.
Metody
Generalnie łowi się na tyczkę. Długość kija uzależniona jest od głębokości, wiatru i sfalowania wody. Jeśli łowimy w płytszej części i nie mamy dołka lub przeszkody bliżej brzegu, powinniśmy wybrać 13m. Jednak jeśli woda jest mocno sfalowana a przy tym kierunek wiatru jest niekorzystny i nie będzie nam pozwalał na swobodne operowanie kijem wybierzmy 11,5m. Oczywiście w trakcie zawodów warunki mogą się zmienić i jeśli woda się uspokoi możemy nie mieć brań. W głębszej części łowiska wystarczy nam 11,5m.
Drugą metodą może być bat. Jednak ze względu na mało dokładny sposób podawania przynęty służy on bardziej do łowienia bliżej brzegu okoni. Niestety płoć w tym zbiorniku jest bardzo wymagająca i nie daje się skutecznie łowić tą metodą.
Taktyka
Zazwyczaj zawodnicy nastawiają się na łowienie płoci. Nęcimy na wybranej odległości podając zanętę i ziemię z jokersem. Z moich obserwacji wynika że istnieją dwie szkoły nęcenia na tym zbiorniku. Standardowo czyli 6-8 kul zanęty i ok. 12kul ziemi z jokersem oraz druga którą podpatrzyłem u miejscowych wędkarzy. Wrzucają oni 4-5 kul zanęty, 6-7 kul zanęty z ziemią oraz ok. 30 kul ziemi z jokersem. Obserwowałem też wędkarza, który wrzucił przynajmniej 15l ziemi z jokersem na 4-y kulki zanęty. Złowił wtedy 6500pkt i zajął I-e miejsce. Szczerze mówiąc po raz pierwszy widziałem taką ilość ziemi wrzucaną do wody.
Jeszcze jedna uwaga odnośnie okoni. Sztuka przygotowania ziemi na tym zbiorniku polega na tym że jokers nie może się uwalniać w dużej ilości bo to wabi okonie, które niestety płoszą płocie. Dodatkowo możemy zanęcić łowisko na 5m wrzucając samą ziemię i w przypadku gdy nie mamy płoci starać się w przerwach doławiać okonie. Dodatkowym elementem wabiącym płocie jest strzelanie pinką oraz konopiami. Tutaj znowu sugestia często w pinkę wchodzą okonie.
Jak widać dobranie taktyki na tym zbiorniku nie jest proste i bardzo często wygrywają Ci, którzy w porę zauważą gdzie ustawią się ryby i na jaki rodzaj przynęty reagują. Czyli generalnie wygrywa doświadczenie oraz wcześniejszy trening.
Sprzęt
Zestawy muszą być na tyle mocne by dość szybko holować ryby. Przy dobrym żerowaniu 0,10 główna, 0,08 przypon, haczyk dobrany do przynęty ale na tyle duży by szybko go wyjąć. Takim zestawem jesteśmy w stanie wyholować także bonusy. W przypadku gdy ryby kapryszą możemy łowić delikatniej 0,08 główna na 0,07/ 0,06 przypon, haczyk cienki i lekki nr 20-18. Spławik od 0,4 do 1gr w zależności od głębokości i uciągu. Jeśli łowimy szybko warto mieć cięższy, szybciej opadający zestaw. Jeśli ciągnie, bardziej okrągły (łezka) w drugim przypadku typowy wydłużony kształt.
Zanęty i przynęty
Najczęściej jako przynęta stosowana jest ochotka. W miarę zwiększania się ilości ryb w łowisku przechodzimy na pinkę a nawet na grubego robaka. W tym przypadku możemy donęcać konopiami i pinką. Należy uważać by nie przekarmić ryb.
Jeśli chodzi o zanęty stosuje się niewiele od 0,5 do 1,5kg z tego co napisałem wcześniej wynika, że ważniejszym elementem jest ziemia i jokers. Przygotowując zanętę i ziemię zwróćmy uwagę na uciąg oraz mocne sfalowanie wody, może to być powodem przemieszczania zanęty i zbyt lekkiej ziemi.
Podsumowanie
Łowisko jest bardzo atrakcyjne ponieważ ciężko jest nie złowić na nim ryby. Podstawowym pytaniem jest czy trafimy w okres żerowania płoci. Jeśli mam się to uda i dopasujemy się do gustów ryb możemy nieźle połowić. Jeśli natomiast płotka spłata nam psikusa, musimy kombinować zmieniać przynęty, szukać ryb w toni, za kulami przed itp. czyli dobra rozwijająca umiejętności zabawa.