Okoń

Okoń – pasiasty drapieżnik


   Okoń to piękna ryba. Już na pierwszy rzut oka widać, że to typowy drapieżnik. Maskujące ubarwienie ciała doskonale ukrywa go wśród wodorostów i trzcin.

 

  okonOkoń ma mały ogon, dlatego nie porusza się zbyt szybko, ale na dłuższych dystansach pływa całkiem nieźle. Polują na ryby wielu gatunków. Młode osobniki żywią się głównie skorupiakami. W menu starszych dominują larwy owadów, np. ochotki. Jeśli w ich zasięgu znajdą się małe ryby, polują na nie. Okonie po przekroczeniu granicznej wagi 100 g zaczynają bardzo szybko rosnąć. Jeśli jednak w odpowiednim momencie nie mogą żywić się rybami, karłowacieją, a wagę 100 g osiągają dopiero w 7 roku życia.

 

Młode okonie polują w stadach. Ukryte wśród wodorostów czyhają na małe ryby, głównie ukleje i płocie. Gdy te nieopatrznie zbliżają się do ich kryjówki, stado rzuca się w pościg. trwa on tak długo, aż ofiary poddają się ze zmęczenia. Atak okoni polega na podgryzaniu zdobyczy ogona. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zawsze zaczynają pożerać ofiarę od ogona. Okonie przeważnie żywią się drobnicą. Większe osobniki o wadze 0,45 – 0,9 kg zazwyczaj polują na sztuki ważące 20 – 60 g. Co jest interesujące, okonie są kanibalami. Znajdują dużą przyjemność w łapaniu i pożeraniu narybku lub małych osobników swojego własnego gatunku. Okonie preferują wody stojące lub wolno płynące, obfitujące w gatunki małych ryb. Dobra widoczność jest niezbędna przy ich sposobie żerowania. Dlatego najlepiej czują się w czystych, klarownych wodach. Mogą także przetrwać w rzekach o bardzo szybkim nurcie, jednak tylko wtedy,gdy woda w nich nie jest zbyt zamulona. Okoni nie spotyka się w górskich rzekach i zakwaszonych jeziorach.

 

Młode osobniki tworzą stada złożone z ryb w tym samym wieku. W miarę dorastania zaczynają prowadzić samotny tryb życia. Nie dzieje się tak dlatego, że starsze ryby tracą instynkt stadny, ale przez to, że każde stado z czasem maleje w sposób naturalny. Samce osiągają dojrzałość płciową między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Nie przeszkadza im w tym fakt, że mają tylko 5-8 cm długości. Samice są gotowe do rozmnażania dopiero w trzecim roku życia. Na ogół są one większe od samców. tarło w zależności od warunków atmosferycznych trwa od marca do połowy czerwca. Samica składa około 300 tys. jaj w naturalnych kryjówkach – wśród wodorostów, zatopionych gałęzi, otoczaków. Zazwyczaj robi to na płyciznach, gdzie woda nagrzewa się najszybciej. Narybek wykluwa się już tydzień po zapłodnieniu jaj

 

Jak złapać: spławik, grunt, ale głównie spining. Przynętą może być: czerwony robak, lub mała rybka – żywa lub martwa tzw. trupek. Jeśli chodzi o spining to wszystkie przynęty, raczej te mniejsze, do 5 cm. Okoń bierze agresywnie i zdecydowanie, szukać ryb należy w pobliżach brzegu, roślinności, ale głównie tam gdzie przebywa drobnica.

Wymiar ochronny: 18 cm

Okres ochronny: nie ma

Normy medalowe:

złoty – 2 kg, srebrny – 1,5 kg, brązowy – 1 kg

Rekord Polski: 2,65 kg